Smešteno u Venecijanskoj laguni, san je svakog fotografa ali i turiste koji dođe u Veneciju, jer nosi titulu najšarenijeg ostva na svetu na kojem ne postoje dve iste kuće – Burano – ostrvo čipke i šarenih kuća. Kako se približavate ostrvu, već iz čamca možete videti kako se naziru raznobojne kuće. Prema legendi, ribari sa ostrva su bili prvi koji su svoje kuće farbali raznim bojama. A razlog je jednostavan: boje bi im pomagale da prepoznaju svoje kuće kada se vraćaju iz ribolova, posebno kroz maglu!
Inače, u današnje vreme ako živite u Buranu i želite da obojite svoju kuću, prvo morate poslati pismo opštini sa zahtevom. Oni će vam odgovoriti i reći koje boje možete koristiti za farbanje vaše kuće! Zakonska obaveza je da svaka kuća bude obojena drugačijom bojom ali se istovremeno mora slagati sa bojom kuće susednih komšija. Najšarenija i najčuvenija kuća na ostrvu je Casa di Bepi čiji je vlasnik bio Đuzepe Toselini Bepi, koji je obožavao da eksperimetoše bojama i geometrijskim oblicima, a u slobodno vreme puštao je filmove na belom platnu ispred svoje kuće.
Burano je ostrvo u severnom delu venecijanskog zaliva u Italiji. Ostrvo je udaljeno 7 kilometara od Venecije, što je 45-minutna vožnje venecijanskim prevozom –vaporettom. Ostrvo je jako malo svega 0.21 km² sa oko 3000 stanovnika, povezano je sa susednim ostrvom Mazorbom drvenim mostićem.
Naselje Burano osnovali su u 6. veku stanovnici rimskog grada Altino za vreme varvarskih invazija. Postoji nekoliko verzija o nastanku njegovog imena. Prema jednog priči, stanovnici Altina su ga nazvali “Burano” prema “Porta Boreane”, jer se ostrvo nalazi na severoistoku, u pravcu iz kojeg duva vetar. Druga priča kaže da ju je prvobitno osnovala porodica Buriana. A priča se i da su prvi stanovnici došli sa malog ostrva Buranello, koje se nalazi oko 8 kilometara na jugu.
Pored šarenolikih kuća ostrvo je poznato i po čipki. U 16 veku žene iz Burana počele su vesti čipku i tada je ostrvo dobilo poseban značaj. Na ostrvu postoji i Muzej i škola čipkarstva. Muzej čipke se nalazi u istorijskoj zgradi Burano’s Piazza Galuppi, ova zgrada je bila sedište čuvene škole čipke u periodu od 1872. do 1970. godine. Muzeje je otvoren od 1981. godine a cena ulaznice za muzej je 6,5 evra. Obično je za izradu čipke potrebno više od pet koraka, u kojima i dalje učestvuje pet osoba. Svaka žena koja pravi čipku zadužena je za po jedan korak u radu, u kojem je najbolja (iako zna sve korake). Zbog toga je skup svaki komad čipke napravljen na ovaj način. Skoro sve prodavnice na ostrvu prodaju proizvode od čipke. Ali, ako nađete čipku sa znatno nižom cenom, znajte da to nije originalna čipka.
Naravno, postoji i jedna romantična priča o Burano čipki…
Prema legendi, sirene su pokušale da zavedu verenog ribara svojom umilnom pesmom. Ali on je odbio sirene zbog svoje voljene devojke, koja ga je čekala na ostrvu. Kao znak poštovanja, sirene su napravile penu u vodi i pretvorile je u venčani veo za njegovu verenicu. Kada su videle veo, zavidne žene u selu su pokušale da ga kopiraju svojim delikatnim radom. I tako su stvorile prelepu umetnost pravljenja čipke za svoje venčane velove i haljine.
Ako rešitete da posetite ovo ostvo duginih boja, po meni kao da je oživelo iz nekog dečijeg crteža, uživajte šetajući uskim ulicama koje mirišu na vanilu i rum, kupite usput neoodljive puter keksiće, pogledajte žene koje prave predivne lepeze od delikatne čipke I nikako ne propustite da posetite crkvu Svetog Martina Biskupa (Chiesa di San Martino) iz 16. veka.
U ovoj rimokatoličkoj crkvi nekad se nalazila slika “Raspeće” čuvnog italijanskog slikara iz 18. veka, Đovanija Batiste Tiepola, Ova i ostale slike iz crkve su prebačene u oratorijum Santa Barbara, odmah pored crkve kako bi ostale sačuvane kroz vekove. Iza crkve se nalazi krivi toranj.
Istina, nije toliko kriv kao čuveni toranj u Pizi, ali zbog sleganja zemiljišta, nagnut je 1.83 metara u odnosu na svoju osu. Toranj je sagrađen između 1703. i 1714. godine i pripisuje se čuvenom italijanskom arhitekti Andrei Tiraliju. Toranj je kvadratnog oblika sa elementima renesansne i neoklasične arhitekture. Visok je 53 metra i može se videti sa svih delova ostrva.
Prvobitno, Burano se sastojao od pet ostrva i četiri kanala. Vremenom je četvrti kanal popunjen i postao je trg Piazza Baldassare Galuppi. Na sredini Galupi trga nalazi se statua posvećena kompozitoru Baldasareu Galupiju, koji je rođen 1706. godine na ostrvu Burano. Prema akademskom časopisu za klasičnu muziku “The Musical Times”, Galupi, sa svojih 109 opera, smatra se šestim najplodnijim operskim kompozitorom. U njegovu čast glavni trg na ostrvu dobio je naziv “Piazza Gallupi”.