Prošlog meseca pisali smo o fenomenu prirode – plažama raznih boja, gde se one nalaze i kakva je ta magija koja ih boji u najrazličitije nijanse pa deluju kao da su iz najlepše bajke. Ovu sredu nastavljamo u istom tonu želeći da vam prikažemo još jedan takav fenonomen, igru prirode koja svakog ostavlja bez daha još jednom pokazujući nama, običnim ljudima da je priroda uistinu najbolji umetnik.
Jeste li ikada čuli za Dugine planine u Kini? Nacionalni geološki park Zhangye Danxia nalazi se u istočnom podnožju planina Qilian u kineskoj provinciji Gansu, a svojim je reljefom pravo remek-delo prirode. Formacije stena i valovita brda gotovo izgledaju kao da su naslikane, a krajolici su nadrealni. Zhangye je definitivno najšareniji nacionalni park na svetu kog bi obavezno trebalo posetiti jednom u životu! Geološki park se nalazi na spektakularnom području Danxia (‘crveni oblak’) koje pokriva oko 50 kvadratnih kilometara, a taj šareni planinski greben baš izgleda kao nekakva nebeska paleta boja. Krajolik Danxia u Zhangyeu ima puno strmih crvenih litica, od kojih je većina visoka nekoliko stotina metara, i raznobojnih grebena istrošenih slojeva koji se ponekad protežu sve do horizonta. Ove formacije, ponekad glatke ponekad oštre, ističu se naspram zelenila ili sivila ravnica, a izgledaju velepno i veličanstveno.
Šarene krajolike stvorili su minerali koji su se slagali jedni na druge tokom miliona godina, dok su se tektonske ploče pomerale stvarajući nagnute oslikane slojeve preko formacije stena i brežuljaka od peščanika. Kiša, vetar i vreme dodatno su isklesali kamene formacije i valovita brda u različite prikaze. Pre otprilike 540 miliona godina to je područje bilo deo oceana. Usled sudara tektonskih ploča, kopno se naboralo i formiralo planine te izdiglo iznad nivoa mora. Zbog promena u sedimentnom sastavu, formirani planinski slojevi imaju različite boje crvene, purpurno crvene, žućkasto zelene, sivkasto zelene i sive. A za formiranje svakog sloja bile su potrebne hiljade godina.
Danxia danas privlači turiste iz celog sveta, a zbog šarenih slojeva je to područje postalo poznato kao “Dugine planine”, koje sadrže nekoliko vidikovaca. Prvi vidikovac je najveća platforma i najbliža ulazu, a praktično je na visini tla i tu možete videti visoke, šarene planine. Upotrebite svoju maštu i videćete oblike u planinama poznatije kao ”Redovnici koji obožavaju Budu”, ”Majmuni hrle u Vatreno more” i ”Brdo duge”.
Drugi vidikovac se zove ”Platforma šarenog mora oblaka”. Ima 666 stepenica za koje je potrebno oko 30 minuta penjanja. Drvena staza do gornje platforme je poput kineskog zida koja vijuga duž grebena. Na vrhu možete snimiti fotografiju panoramskog pogleda. Takođe je savršeno mesto za uživanje u zalasku sunca.
Treći vidikovac nazvan je “Sedmobojna lepeza”, a izgleda kao da je oslikana šarenom paletom. Ogromna valovita brda deluju vrlo umirujuće svojim pastelnim bojama. Četvrti vidikovac ima najljepši pogled, a nalazi se na grebenu koji se proteže od istoka prema zapadu. Stojeći na grebenu i gledajući prema jugu, možete uživati u šarenilu boja. Lokalci je zovu “Planina sedam boja”.
Još na jednom mestu priroda se poigrala sa nama i stvorila takođe planine duginih boja, koje ne samo što su nestvarno lepe, već i nestvarno menaju boje u toku dana – pod sunčevom svetlošću koja ih obasjava. Doslovno bukvalno ostavljaju svakog bez daha, u stvarnom smislu te reči, obzirom da je velika nadmorska visina istih pa je vazduh prilično razređen – ali vredi obići ih, svakako. Govorim o slavnoj Vinicunci, poznatijoj po dva druga imena – Rainbow Mountain (Dugina planina) ili pak Planina sedam boja (Montaña de Siete Colores). Koje god od ovih opisnih imena odabrali, nećete pogriješiti. Ta planina uistinu je šarena. Upravo njene predivne boje privlače ljude iz celog sveta. Zahvaljujući svom neobičnom izgledu ona se pretvorila u jednu od najpopularnijih atrakcija dalekog Perua. Nije ni čudo što se ubraja u mesta koja bi trebalo posetiti pre smrti ili atrakcije koje bi trebalo videti barem jednom u životu. Sasvim zasluženo. Inače, njeno je originalno ime – Vinicunca – sastavljeno od dve reči iz tamošnjeg kečuanskog jezika. To su ‘wini’, što je ime za crno kamenje koje se nalazi u tom području, a druga je ‘kunca’ što znači vrat, a predstavlja referencu na područje planine koje nalikuje na ogrlicu, pojašnjavaju izvori na internetu. Ironično, njena lepota otkrivena je svetu zahvaljujući klimatskim promenama. Naime, globalno otopljenje je dovelo do topljenja ledenog pokrivača koji je njeno šarenilo skrivao od očiju javnosti. Vinicunca se nalazi u relativnoj blizini legendarnog grada Cusco, u peruanskim Andama, u sklopu tamošnjeg planinskog lanca Cordillera de Vilcanota. Ima nadmorsku visinu od čak 5200 metara, a obično je pohode horde turista u sklopu jednodnevnih izleta iz tog svetski poznatog grada. Planina svoje neverovatne boje duguje svom mineralnom sastavu – ‘boji’ je čak 14 različitih vrsta minerala. Roza boja je tu zahvaljujući crvenoj glini, zatim vrsti sedimentne stene koja se zove muljnjak i pesku. Za beličaste nijanse na planini odgovorni su kvarc, peščanik i lapor, za crvenu su ‘krivi’ gvožđe i glina. Zelena je tamo, među ostalim, zbog stene po imenu filit, dok žuta dolazi od peščanika bogatog sumporom. Smeđe ‘pruge’ čine stene bogate magnezijumom.
Kontaktirajte Nas!
Sajt www.retroravel.rs je informativan. Iako nastojimo da redovno ažuriramo informacije, moguće je da postoje odstupanja u trenutno važećim podacima. Molimo vas da proverite sve prikazane sadržaje lično u agenciji, telefonom ili putem e-maila.
Srdačno, Vaš Retro tim.
Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in