Da li znate da Mornar Popaj ima svoje selo?

Jeadan od glavnih junaka odrastanja mnogih generacija bio je svakako čuveni Mornar Popaj sa svojom voljenom Olivom. Čak su mnogi počeli da jedu spanać, omiljeno jelo ovog junaka, kako bi bili snažni I imali mišiće poput njega. Možda današnju decu ovaj crtani film ne bi ostavio bez daha ali poseta selu ovog čuvenog mornara sigurno bi!

U prekrasnom zalivu na severozapadu Malte nalazi se Popajevo selo, mesto u kome je živeo čuveni junak, a danas ono predstavlja jednu od omiljenih atrakcija Malte i muzej na otvorenom. Pre više od 40 godina, ovaj malteški zaliv je bio samo jedna od lepih uvala i plaža na ostrvu. Za potrebe snimanja filma o Mornaru Popaju, 1979. godine režiser Robert Altman i ekipa od 165 ljudi izgradili su selo od 19 autentičnih kućica u šarenim bojama, danas poznato kao Popeye Village ili Sweethaven. Da bi se izgradile autentične rustične kućice drveni materijali uvezeni su iz Holandije i Kanade. Glavnu ulogu u filmu igrao je Robin Williams, a film je premijerno prikazan 6. decembra 1980. godine.

Nakon što su završili posao, tj. snimili sve što su naumili, filmska ekipa napustila je selo. Meštani su u tome prepoznali buduću turističku atrakciju, pa su dodatno sredili selo i pretvorili ga u zabavni park. Danas je Popajevo selo muzej na otvorenom, a posetioci iz celog sveta dolaze u selo kako bi upoznali svetski poznate crtane figure. Cena ulaznica menja se u zavisnosti od sezonskog karaktera i kreće od 10 do 15 eura, a Maltežani svojim posetiocima nude brojne edukativne i zabavne aktivnosti tokom cele godine. Lutkarske predstave, filmske projekcije, mini golf, oslikavanje lica i vožnja brodom pružaju deci sjajnu zabavu, a za odrasle tu su degustacija vina, neobičan šah, pabovi i restorani. Budući mladenci sve su češće u potrazi za neobičnim mestima za venčanje, a Popajevo selo jedna je od prilika koje se nude na Malti. Osim venčanja, tamo možete organizovati i ostala slavlja, poput dečjih rođendana na kojima deca mogu naučiti nešto o snimanju filma i glumiti u sopstvenom filmu, koji na kraju dana dobijaju kao poklon.

Pored ovog fenomenalnog mesta Maltu treba posetiti i zato što nigde na tako malom prostoru nećete dobiti više nego ovde. Malta je idealna destinacija jer ima more, dobre plaže, bogato kulturno nasleđe i arhitekturu koja će vas oduševiti, veliki izbor različitih restorana (od svetski poznatih lanaca brze ishrane, restorana sa italijanskom, azijskom ili turskom hranom, pa do odličnih poslastičarnica i lokala za noćni provod). Udaljena samo 80 km od Sicilije i nekih 300 km od Tunisa i Libije, Malta je deseta najmanja zemlja na svetu koju čini arhipelag ostrva — od kojih su samo 3 najveća, Malta, Gozo i Komino, naseljena. Sa jednog kraja zemlje na drugi je moguće doći za sat vremena. Međutim, to što je Malta mala ne znači da nema šta da se vidi i radi. Na ostrvu možete da vidite hramove stare preko 5,000 godina, hodate stopama srednjevekovnih vitezova, obiđete nekoliko od preko 350 malteških crkvi — i još zaista mnogo toga. Izuzetno urbanizovano, ovo ostrvo je bogato karakterističnom arhitekturom i kulturnim nasleđem. Maltežani su uglavnom svi katolici, a na Malti i Gozu ima preko 360 crkava, od kojih neke izgledaju krajnje impozantno.

Jedna od lokacija koju obavezno morate posjetiti jeste i glavni grad Valletta. Valletta se nadovezuje na Sliemu, a stari deo grada je opasan visokim zidinama u čijem središtu dominira kupola crkve „Carmelite Church“, na koju se pruža fantastičan pogled iz Slieme. Crkva je smještena unutar zidina, u uskim uličicama, tako da kada stanete pred nju i pogledate ka nebu, ne možete videti kupolu jer je toliko visoka da se gubi iz vida. Šetnja uskim uličicama Vallette je poseban doživljaj, naročito u vrijeme održavanja lokalnih verskih festivala. Od ostalih atrakcija u Valletti preporučujem glavno šetalište sa velikim brojem prodavnica, Floriana gate, Tritonovu fontanu i crkvu „St Publius Parish Church“.
Ostrvo Gozo je drugo po veličini ostrvo u državi Malta. Za razliku od ostrva Malta, Gozo je manje urbanizovan i u većoj meri je sačuvao starinski duh. Kažu da između stanovnika Goza i Malte postoji blaga tenzija, jer se ovi sa Goza smatraju autohtonim Maltežanima. Na kraju bih još spomenula i ostrvo Comino, treće po veličini. Ovo ostrvo nije naseljeno, a glavna atrakcija je čuvena Plava laguna, najlepše mesto za kupanje na čitavoj Malti.

Malta je istovremeno mesto prepuno tajni. Toliko toga nerazjašnjenog i dan danas postoji ovde, da arheolozi i istoričari iz čitavog sveta, desetinama godina unazad rade na rasvetljavanju nekih od misterija ostrva. Tu se pre svega misli na stare hramove Hagar Qim i Mnajdru, ali i na brojne druge lokalitete poput Prozora Azura.
Činjenica je i da su razne civilizacije naseljavale ostrvo kroz istoriju, a sve je počelo sa starim plemenima za koja se veruje da su šetala ovim krajem pre čak 7.000 godina! Onda je usledio period čestih ratovanja i osvajanja. Tu se smjenjivali Feničani, Grci, Rimljani, Arapi i Turci, koji su na ovim teritorijama proveli dugi niz godina, da bi kasnije i Francuzi i Englezi ostavili svoj pečat. Sve ovo stvorilo je od Malte jednu mnogo neobičnu i pomalo teško definisanu sredinu, koja je usled velikih mešanja u neku ruku izgubila svoj nacionalni identitet, te su tako arhitektura, hrana, jezik i mnoge druge stvari ovde, jednostavno varijacije drugih kultura i naroda.

Da li kao letnja destinacija ili samo kao vikend avntura, Malta će svakoga opčiniti svojim tajnama i lepotama… tako drugačija, svačija a sasvim svoja, ova malena država pruža toliko mogućnosti da je na Vama samo da je prigrlite…