Da li znate koji grad se u prevodu zove – Dvorac od soli?

Njegovo ime znači “dvorac od soli”. U celom svetu je poznat kao „Mocartov grad“, a često ga nazivaju i „Severnim Rimom“. Nalazi se na obalama reke Salzah i okružen je alpskim planinama, čarobni barokni grad koji predstavlja jedan od najznačajnijih predstavnika kulture u Evropi. Da li naslućujete o kom gradu se radi?

Naravno reč je o Salzburgu – ovaj grad je po veličini četvrti grad u Austriji, nakon Beča, Graza i Linza a UNESCO je 1997. godine salzburški Stari grad uvrstio na listu zaštićene svjetske baštine.


Ime je dobio po okolnim rudnicima soli, pa bi doslovan prievod imena bio ‘dvorac od soli’. Samo ime potiče iz srednjeg veka kada je rekom Salcah prevožena so koja se carinila na mestu današnjeg grada. Danas je to pravi turistički grad, u kojem broj posetilaca nekoliko puta premašuje broj lokalnih stanovnika. Najpoznatiji rudnik soli nalazi se u Halajnu, južno od Salcburga. Tokom obilaska, spuštate se niz rudnik, klizeći još dublje u podzemlje prilično velikom brzinom, nakon čega sledi plovidba podzemnim jezerom uz Mocartovu muziku a cela tura se zapravo odvija u dve zemlje jer rudnik delom prelazi podzemnu granicu sa Nemačkom – predivno iskustvo i svakako preporuka.

Salzburg je verovatno jedan od evropskih gradova sa najlepšom panoramom, što može zahvaliti brojnim crkvama, čiji se stilizovani tornjevi izdižu iznad krovova okolnih zgrada. Iznad grada, koji ima oko 150.000 stanovnika, uzdiže se tvrđava Hoensalcburg, najveća potpuno očuvana tvrđava u srednjoj Evropi. Odatle se pruža lep pogled na grad i njegove najveće znamenitosti: nadbiskupsku rezidenciju, njene raskošne odaje iz ranog baroka i galeriju (evropsko slikarstvo od 16. do 19. veka). Salzburška katedrala je najvažnija sakralna građevina u gradu. Tu je kršten i Volfgang Amadeus Mocart genijalni kompoziror koji je 27. januara 1756.godine upravo u Salzburgu došao na svet. Njegova rodne kuća pretvorena je danas u muzej gde se možete upoznati sa najranijim životom jednog od najvećih svetskih kompozitora ikada.


Kada se pređe reka Salzah, dolazi se do prelepog zamka i parka Mirabel. Dvorac je podignut van granica grada početkom 17. veka, a sagradio ga je biskup Rajtenau za sebe i svoju ljubavnicu, sa kojom je navodno imao 15 dece! Oko zamka se nalazi istoimeni park koji pokazuje uticaj i inspiraciju pariskog Versaja.

Naravno, put u Salcburg ne bi bio potpun bez degustacije Mocart kuglica, najpoznatijeg deserta ovog grada. Čuveni slatkiš prvi je proizveo Paul Furst 1890. godine, pa idite u neku od poslastičarnica Furst po originalne kuglice koje ćete pronaći na nekoliko lokacija u gradu. U njima ih njegovi naslednici i dalje prave po starom receptu, a znaćete da jedete originalnu Mocartovu kuglu uz srebrnoplavi omotač. Čokoladna kugla ima marcipan i pistaće u sredini, premazana je nugatom i prelivena čokoladom. Tradicionalno se radi tako da se kugla stavi na drveni štap i umoči u crnu čokoladu – zbog toga se na originalnim kuglama vidi trag štapa, a na industrijskima ne. Prave kuglice platićete više od industrijskih, ali isplati se za originalni suvenir koji su mnogi pokušali kopirati. Austrijska kuhinja koju ćete probati u Salzburgu je veoma ukusna, izdašna i puna ukusa. Od klasičnih bečkih šnicli, pohovane piletine bez kostiju, raznih variva, svinjskih medaljona i pečenja do specli, knedli i izdašnih poslastica, ovo je raj za sve koji vole jaku i specifičnu hranu. Najpoznatiji desert je autohtoni penasti desert Salburger Nockerl, koji se pravi od belanaca, vanile i šećera, a ukusom podseća na naše šnenokle.

Ako se nađete u ovom čarobnom gradu nikako ne propustite obilazak Hellbrunn palte i njenih neverovatnih zabavnih fontana, koji više od 400 godina zabavljaju posetioce na najzabavniji mogući način. 1612.godine, samo par meseci pre odlaska sa vlasti Markus Sitikus naredio je izgradnju rezidencije, nadomak Hellbrunn planine. Za samo 3 godine nastalo je ovo neverovatno remek delo. Kompleks čini palata Lustschloss (palata zadovoljstva) i prostrani park sa tzv šaljivim fontanama. Ova palta je poznata po svojim jeuk d’eau (vodenim igrama) na terenu, koje su popularna turistička atrakcija u letnjim mesecima. Ove igre je Markus Sitikus, čovek sa istančanim smislom za humor, osmislio kao niz praktičnih šala koje se izvode nad gostima. Značajne karakteristike uključuju kamena sedišta oko kamenog trpezarijskog stola kroz koje cev za vodu prska vodu u sedište gostiju kada se mehanizam aktivira, i skrivene fontane koje iznenađuju i prskaju goste dok učestvuju u obilasku. Ostale karakteristike su mehaničko, vodeno pozorište i pozorište za sviranje muzike izgrađeno 1750. godine, uključujući oko 200 automata koji prikazuju različite profesije na poslu, pećinu i krunu koje gura gore-dole mlaz vode, simbolizujući uspon i pad moći . Na svim ovim uvek postoji mesto koje nikada nije mokro: tu je stajao ili sedeo Arhiepiskop, do koga nema vodovoda i koje danas zauzima turistički vodič bez koga i nije moguće obići park.

Neverovatan grad, čarobni pejzaži, nestvarna priroda neverovatne priče koje priča o Salzburg…ako već do sada niste poželeli da odete i upoznate ovaj grad pod Alpima, pročitajte tekst još jednom…