Da li znate u kojoj crkvi se nalazi luster napravljen od oružja?

Na vrhu brda Oplenca,u neposrednoj blizini Topole, na nadmorskoj visini od 347 metara, uzdiže se Crkva svetog Đorđa i Mauzolej kraljevske porodice Karađorđević, bela petokupolna građevina, prefinjenih oblika i materijala, građena u kombinaciji srpsko -vizantijskog stila, a po projektu arhitekte Koste J. Jovanovića, u periodu od 1910. do 1934. godine.

Upravo u ovoj crkvi centralni luster izliven je od pretopljenog pobedničkog oružja koje su srpski vojnici koristili u proboju Solunskog fronta 1918. godine (Bitka na Kajmakčalanu). Težak je oko 3 tone i izliven u obliku srednjevekovne srpske krune okrenute naopako u znak žalosti zbog pada Srbije pod Tursku vlast u srednjem veku. Koliko simbolike i lepote na jednom mestu.
Crkva je zadužbina kralja Petra I Karađorđevića, unuka velikog vožda Karađorđa.Čak trideset članova porodice Karađorđević sahranjeno je u kripti crkve, a ukupno pet vladara među njima. Na počasnim mestima u crkvi počiva vožd Karađorđe čije su mošti 1930. godine prenete iz njegove zadužbinske crkve koja se nalazi niže, u Topoli. Naspram vožda, počiva njegov unuk kralj Petar I oslobodilac, a u kripti niže sahranjeno je još 28 članova porodice.

Jedna od najsnažnijih karakteristika hrama kao građevine je njena unutrašnja dekoracija, rađena u mozaiku koji se prostire na površini od 3.570 m2. Specijalna vrsta mozaičke staklene paste rađena je u Muranu kod Venecije (Italija), dok je mozaik u kompozicije slagan u Nemačkoj. Neverovatnih 15.000 nijansi boja i pozlata četrnaest i dvadeset karatnog zlata na preko 40 miliona mozaičkih kockica, Mauzolej na Oplencu svrstavaju među prvih nekoliko u svetu po površini i po tehnici kojom je mozaik rađen. Na zidovima oplenačkog hrama, na jednom mestu, sabrana su najlepša dela zidnog slikarstva srpske srednjovekovne umetnosti. Crkva svetog Đorđa je oslikana po uzoru na naše najlepše srednjovekovne freske iz oko 60 manastira i crkava i predstavlja praktično riznicu naše najlepše slikarske umetnosti toga doba. Mozaik Isusa na glavnoj kupoli, urađen po uzoru na fresku iz manastira Gračanica i njen prečnik iznosi 9 metara, a Isusov kažiprst je dugačak 1,2 metra. U mozaiku su po redu prestavljeni I svi vladari iz dinastije Nemanjića držeći u rukama svako svoju najveću zadužbinu. Gradnja kompleksa trajala je dosta dugo zbog ratova. Završena je 1934.godine.

Nakon obilaska kripte i crkve, najlepše je posetiti muzej kuću kralja Petra koja se nalazi u blizini. Uporedo sa izgradnjom crkve, građena je i ova kuća preko puta nje. Prvobitna njena namena jeste bila za smeštaj sveštenstva koje će voditi računa o crkvi, međutim, kako bi nadgledao gradnju, kralj Petar I se uselio u kuću i u njoj proveo nekoliko godina. U samoj kući danas je izložen veliki broj origlinalnih portreta I fotografija koje pokazuju život kraljevske porodice, zatim diademe kraljice Marije kao I kopija originalnog telegrama objave I svetskog rata Srbiji od strane Austrougarske, dok se originalni primerak čuva u Arhivu Srbije.


A kada se umorite od šetnje I priče, odmorite se I okrepite dušu vinom iz Kraljeve vinarije.Sačuvani spisi govore o tome da je za vreme Prvog srpskog ustanka grožđe toliko rađalo da nije bilo dovoljno mesta za njegovo skladištenje. Odmah iza crkve svetog Đorđa, na padini Oplenca nalaze se vinogradi i Vinogradareva kuća. Zidana je kada i crkva i u njoj se sve do Prvog svetskog rata prerađivalo grožđe. Iz ovog kraljevog podruma sačuvana je bačva iz 1909. godine koju je kralj Petar I dobio na poklon. Razvoj vinogradarstva ovog kraja nastavio je kralj Aleksandar I koji je bio inicijator da se na preko 50 hektara zasade kvalitetne sorte vinove loze. Kažu da su vina sa ovih prostora nadaleko bila čuvena po kvalitetu, kao i da su se služila na stranim dvorovima.