Da li znate u kojoj zemlji postoji običaj da se osobe koje pune 25 godina, a nisu udate ili oženjene, posipaju cimetom?

 

Ova predivna, živopisna i neverovatna zemlja ima dosta osobenosti, koje nama turistima deluju nesvakidašnje, čudno, pa čak u neku ruku i smešno. Zemlja u kojoj su nastali Google maps, Lego kockice, zvučnici, Calsberg kvasac i baterije sa suvim ćelijama; zemlja u kojoj prosečno gotovo da svaki drugi dan u godini pada kiša ili sneg; država u kojoj ima duplo više bicikala nego automobila…Multikulturalna, liberalna, bajkovita…domovina Hamleta…pogađate o kojoj državi se radi?! Naravno, o Danskoj.

 

Kopenhagen, Danska

 

U jednom trenutku slobodno se možemo zapitati kako Danci izdrže toliko hladnih, kišnih i vetrovitih dana? Mislim da tajna donekle leži u neodoljivoj hrani koju proizvode. Neki od najpoznatijih i najukusnijih slatkiša prave se upravo u danskoj (Toms, Bon- Bons)…a Danska peciva su poznata širom sveta kao opšte zadovoljstvo za sva čula. Dansko pecivo, poznato i kao wienerbrød u Danskoj, popularno je pecivo koje je steklo svetsko priznanje zbog svojih hrskavih, puterastih slojeva i ukusnih nadeva. Ova peciva se prave od bogatog, laminiranog testa koje se tanko razvlači, a zatim puni slatkim ili slanim nadevima poput džema, kreme, paste od badema ili sira. Često su preliveni glazurom ili šećernom glazurom i savršeni su za doručak, ručak ili kao slatka poslastica u bilo koje doba dana.
Danska peciva su jedno od najpopularnijih peciva na svetu, s varijacijama peciva koje se nalaze u gotovo svakoj pekari širom Evrope, Severne Amerike i mnogih drugih zemalja. Radi se o klasičnom pecivu u kome vekovima uživaju ljudi svih uzrasta i koji su postali sinonim za dansku kulturu i kuhinju.
Da bi ova peciva i kolači bili toliko posebni, Danci koriste puno putera – svetski poznati danski puter Lurpak – zatim marcipan i naravno puno cimeta (Kanel).

 

Raznovrsna danska peciva

 

 

Pored toga što se cimet – kanel koristi na najbolji mogući način – za preukusna peciva, Danci imaju jednu jako čudnu ali šaljivu primenu istog. Navršite li u Danskoj 25 godina, a još niste u braku, budite spremni na to da će vas članovi porodice i prijatelji zasuti cimetom od glave do pete, i to nasred ulice.
Ovaj običaj „živi“ stotinama godina, a postupak se svodi na to da se „žrtva“ najpre zalije vodom – kako bi se cimet bolje primio. Neki posežu i za jajima, ‘jer se začin za njih bolje lepi. Postoji teorija kako je nastala ova tradicija, a datira iz 16. veka kada su danski prodavci začina posvećivali toliko vremena svom zanatu da su zaboravljali da pronađu nevestu. Godine su prolazile, oni su putovali i prodavali začine širom zemlje pa su na kraju ostali sami. Posipanje cimetom mladim samcima u tom smilsilu je trebalo da služi kao podsetnik da je vreme da pronađu životnog partnera.
Napad cimetom izgleda otprilike ovako – rodbina i prijatelji uhvate samca na 25. rođendan, zavežu ga na ulici, stave mu zaštitne naočare i krenu u akciju. Zasipanje cimetom obično traje dosta dugo.

 

Tradicija posipanja cimetom


Sudije neretko čekaju da se njihova „žrtva“ opere pre nego što ponovo krenu u napad, i tako dok im ne ponestane municije. Tada svi zajedno obilaze gradske barove ili parkove da se kvalitetno napiju.

Login

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in

Address

184 Mayfield St. Hopewell
Junction, NY 12533

Phone

Email