Da li znate u kom gradu kuće imaju oči?

Sibinj, Rumunski gradić jedan je od najlepših i najromantičnijih gradova u celoj Transilvaniji. Dok šetate krivudavim ulicama i osećate pogled kuća na svojim leđima, možete se izgubiti lutajući. Šetajući se gradićem Sibinj, stalno ćete imati osećaj da Vas neko posmatra. To je zato što je mešavinom nemačkog i mađarskog uticaja na razvoj grada došlo do razvoja posebne arhitekture kuća za stanovanje. Naime, na tavanskom prostoru, a u krovovima kuća smešten je mali prozor za ventilaciju. Od 15. veka do danas, kuće kao da su žive i da Vas posmatraju. Praktična namena ovih prozora, ipak krije i svoju drugu stranu. Naime, mnogi starosedeoci Sibinja tvrde da su ovi prozori napravljeni da uliju strah ljudima, dajući im do znanja da su uvek držani na oku. Za vreme vladavine diktatora Nikolaja Čaušeskua, ovaj arhitektonski detalj je dodatno uznemiravao ljude, jer pored toga što su se prisluškivali telefoni i ispitivali ljudi, kao da su i kuće motrile na svaki njihov korak. Upravo zbog toga, ovaj gradić ima nadimak “Grad sa očima”a njegove oči su postale prepoznatljiv simbol i najpoznatija turistička atrakcija. Takođe, interesantno je da su oči Sibinj-a 2017. godine postale simbol i svojevrsni logo demonstracija protiv korupcije u vladi. Obzirom na to da je ovaj grad jedna od kulturnih metropola zemlje i razvijenijih gradova – demonstranti su rekli da stvaraju “područje bez korupcije” sa očima Sibinj-a kao simbol njihove stalne budnosti.

Sibinj je nekad bio administrativni centar i glavni grad Siebenbürger Sachsena, nemačkog stanovništva Transilvanije. Ovaj srednjovekovni grad odlikuje prelepa arhitektura sa baroknim elementima, ali je u dobroj meri primetan i nemački uticaj. Zbog svog kulturno-istorijskog značaja, Sibinj je 2004. godine započeo proces pripreme za upis na Uneskovu listu svetske baštine, a 2007. godine je proglašen evropskom prestonicom kulture.

Kako je grad Sibinj podeljen na Gornji i Donji grad, njihova sličnost u arhitektonskom smislu ipak nosi i razlike kada je u pitanju atmosfera koja njima vlada. Tako Gornji grad krasi velelepni Piata Mare koji je prepoznatljiv po impozantnoj kuli i divnim starim kućama. Svaka zgrada na trgu je zaštićeni spomenik kulture, a do kraja 15. veka bila je centar Sibinja, mesto gde su se održavale pijace, javni sastanci i, često, pogubljenja. Zaštitni znak i dominantno obeležje trga Piata Mare jeste Kula saveta koja ujedno predstavlja i simbol čitavog grada. Kula je izgrađena krajem 13. veka kako bi se obezbedio ulaz u Gradsku većnicu Sibinja. Trg krasi i čuvena žuta kuća koja datira iz sredine 17. veka a gde se nalazi jedan od najstarijih restorana u Sibinju. Ovde možete videti i statuu Georgija Lazara, koji je osnovao prvu školu na rumunskom jeziku u Bukureštu. Trg krase još i barokna katolička crkva Piata Mare a i čuvena Palata Brukental, danas Muzej Brukental. Na trgu se nalazi i nadaleko poznata Kuća generala. Mnoštvo kafića i restorana krasi ovaj trg, tako da ćete svakako naći mesto po svom ukusu da napravite predah.

Samo malo dalje nalazi se još jedan veličanstven trg: Piata Huet. Piata Huet je mesto gde ćete naći evangeličko-luteransku katedralu, jednu od glavnih znamenitosti u gradu. Ukoliko posetite i njen toranj, možete uživati u idiličnom razgledanju grada i okoline. Interesantno je da je sam toranj završen pre ostatka crkve. Najpoznatije mesto za fotografisanje jeste Pasajul Scarilor, očuvan deo bedema utvrđenja. Njegova uloga podržava razliku u nivou između grada ispod i grada iznad.

Još jedna atrakcija u ovom rumunskom gradu je najpoznatiji most za pešake, Most laži, smešten je u srcu Sibinja i predstavlja prvi most od livenog gvožđa koji je u Rumuniji izgrađen. Most laži povezuje Mali trg sa trgom Huet a za njegovo postojanje se vezuju brojne legende. Prvobitno ime mosta je bilo Liegenbrucke, što na nemačkom znači ležeći most. Zbog sličnosti sa nazivom Lugenbrucke, što znači “most laži”, ovaj most je dobio potpuno novo ime a legende su pomogle da se to ime i očuva do danas. Jedna od njih kaže da će se most srušiti ako neko laže dok stoji na njemu. Međutim, druga legenda kaže da su u prošlosti, most prelazili trgovci sa namerom da prevare svoje kupce, a oni koji su uhvaćeni u nameri, bačeni su sa mosta. Međutim, možda i najčešće prepričavana legenda je ona po kojoj su momci zakazivali sastanke na ovom mostu, a zatim se nisu pojavljivali, ostavljajući svoje devojke da čekaju dok ne shvate da su ih lagali.

Da li ste Vi dovoljno iskreni da pređete preko ovog mosta I proverite istinitist legendi?