U jednoj od najbogatijih država na Crnom kontinentu, sa 52 miliona stanovnika, sa 11 službenih jezika, a po principu podele vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku, Južnoafrička Republika je jedina država na svetu. sa tri prestonice, od kojih je svaki sedište jedne od tri grane vlasti. Ako bi se postavilo pitanje koji je glavni grad Južne Afrike neko bi rekao Kejptaun, drugi će pomenuti možda najpoznatiji grad u ovoj zemlji Johanesburg, ali malo ko će doći do pravog odgovora. Jer istina je da u Južnoj Africi ne postoji samo jedan glavni grad, već tri koja dele tu titulu.
Ovaj sistem je nastao u doba britanske kolonijalne vladavine i kroz istoriju se razvijao kao način da se balansira moć između različitih političkih, ekonomskih i pravnih centara. Tokom vladavine aparthejda, kada je Južna Afrika bila duboko podeljena, svaka od ovih funkcija je bila raspodeljena u različite gradove kako bi se izbegla koncentracija moći u jednom mestu.
Takođe, raspodela gradova na tri centra odražava geografsku i političku ravnotežu među različitim etničkim grupama i regijama u zemlji, što je specifično za Južnu Afriku zbog složene istorije. Kopneno, zakonodavni Kejptaun je hiljadu i po kilometara udaljen od izvršne Pretorije, dok je sudski Blumfontejn hiljadu kilometara udaljen od zakonodavne.
1. Pretorija (administrativni glavni grad): Pretorija se nalazi u pokrajini Gauteng i sedište je izvršne vlasti. Tu se nalazi Vlada Južne Afrike, uključujući kancelariju predsednika, ministarstva i različite državne agencije. Grad je poznat po brojnim vladinim zgradama, kao i po velikim diplomatskim misijama, jer je domaćin ambasadama mnogih zemalja. Pretorija je takođe poznata po velikim bujnim parkovima, botaničkim vrtovima i istorijskim spomenicima.
2. Kejptaun (zakonodavni glavni grad): Kejptaun ( Cape Town lokalno ime mu je Kaapstad ) se nalazi na jugoistočnoj obali zemlje i sedište je parlamenta Južne Afrike. Grad je istorijski vrlo važan, jer je bio prvi kolonijalni grad u zemlji, osnovan još 1652. godine. Kejptaun je popularan među turistima zbog svog prirodnog okruženja, uključujući čuvenu planinu “Table Mountain” i brojne plaže. Grad je poznat po kulturnoj raznolikosti, i predstavlja finansijski i ekonomski centar. Ujedno je i drugi najposećeniji grad u celoj Africi, posle Kaira. Grad ima 3,5 miliona stanovnika.
3. Blumfontejn (sudski glavni grad): Blumfontejn je glavni grad pokrajine Free State i sedište Vrhovnog suda Južne Afrike. Grad je manji od Ptorije i Kejptauna,ima samo 350.000stanovnika, ali ima značajnu ulogu u pravnom sistemu zemlje. Osim toga, Blumfontejn je domaćin i drugim važnim sudskim institucijama i organizacijama, koje imaju uticaj na nacionalnu pravdu i zakonodavne postupke.
Tri prestonice su proglašene Konvencijom o nacionalnom ujedinjenju iz 1909. godine, koja je imala za cilj pomirenje sukobljenih plemenskih i kolonijalnih interesa. Najveći grad u Južnoj Africi Johanesburg nije dobio tu titulu preko te konvencije, iako se u njemu i dalje nalazi Ustavni sud. Poslednjih godina se razmišljalo o konsolidaciji i lociranju svih funkcija u jednom gradu, Pretoriji, ali se od toga odustalo. Glavni razlog su visoki troškovi izgradnje nove infrastrukture i strah od korupcije koji bi mogao da prati ovaj potez.
Kontaktirajte Nas!
Sajt www.retroravel.rs je informativan. Iako nastojimo da redovno ažuriramo informacije, moguće je da postoje odstupanja u trenutno važećim podacima. Molimo vas da proverite sve prikazane sadržaje lično u agenciji, telefonom ili putem e-maila.
Srdačno, Vaš Retro tim.
Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in