Kreativni i živopisni murali, prvobitno rođeni kao protestna umetnička forma, tokom godina su dobijali sve veću estetsku i društvenu vrednost šireći se po celom svetu. Murali se mogu videti u svim delovima sveta pa i u Italiji, a Milano je grad koji je posvetio čitave kvartove ovoj vrsti umetnosti pa tako u ovom gradu postoje delovi koji predstavlaju pravu galeriju marala u kojima ljudi svakodnevno uživaju na putu do posla/kuće. Sve su popularniji i oni koji istovremeno služe za očuvanje životne sredine i smanjenje zagađenosti u velikim gradovima. U Milanu postoji nekoliko takvih murala, a poslednji je uradio Đanluka Pati nazvavši ga „Udisaj“.
Antismog murali realizovani su posebnim bojama koje bukvalno gutaju smog i prečišćavaju vazduh sprečavajući nastanak i rast bakterija i buđi koje uzrokuju respiratorne bolesti. Ono što se koristi za ovakve murale je nanotehnologija koja razgrađuje zagađujuće atmosferske agense tj. zagađenje se apsorbuje foto katalitičkim procesom kombinacije vazduha i svetlosti transformišući ih u male vodene molekule. Ova nanotehnologija je patentirana od strane jedne milanske kompanije ‘REer’ i površina koja je tretirana tim bojama samo za mural Udisaj, odgovara broju od pet tek zasađenih drveta a uz to su korišćene smo ekološki održive boje. Projekat je doživio veliki uspeh i ideja je da se koristi i u drugim gradovima u Italiji i inostranstvu, a u skladu je sa agendom za održivi razvoj 2030. koja je program akcija korisnih za sve ljude, planetu i prosperitet. Airlite je inovativna mineralna tehnologija koja je, primenjena kao obična boja, prvi put iskorišćena za bojenje unutrašnjosti jednog tunela u Rimu. U to vreme, pre više od 10 godina, tunel poznatiji kao Umberto I bio je jedan od najzagađenijih u glavnom gradu Italije. I dan danas njegova unutrašnjost i dalje je bela, bez ikakvog održavanja. Istraživanja sa Univerziteta La Sapienza iz Rima, takođe su pokazala smanjenje zagađenja unutar tunela do 51 odsto.
U aprilu 2022. godine na jednom od zidova zgrade Politehničkog fakulteta u Milanu, Iena Cruz i još jedan street art umetnik, Nicola Canarecci, nacrtali su mural Protect the Earth (Zaštitimo Zemlju), delo koje prikazuje nestajanje korala sa morskoga dna, uzrokovano zagađenjem voda i globalnim zagrevanjem. Ovaj mural pokriva 54 metara kvadratnih fasade i još jedan je od nekolicine ovakvih crteža koji su poslednjih godina nastali u ovom italijanskom gradu. Dok je u Rimu nacrtan prvi i najveći eko-mural u Evropi, koji zamenjuje 30 drva u apsorpciji štetnih čestica.
Od kada su postali popularni, eko-murali nastaju i u drugim evropskim gradovima, a jedan takav postoji i u Beogradu. Na zidu Osnovne škole “Drinka Pavlović” na Dorćolu, street art umetnica Jana Danilović naslikala je eko-mural sa temom afirmacije rodno senzitivnog jezika.
Prema Retro travel-u jedan od najboljih i najlepših primera spajanja lepog i korisnog, za oko, um, dušu i pluća …
Kontaktirajte Nas!
Sajt www.retroravel.rs je informativan. Iako nastojimo da redovno ažuriramo informacije, moguće je da postoje odstupanja u trenutno važećim podacima. Molimo vas da proverite sve prikazane sadržaje lično u agenciji, telefonom ili putem e-maila.
Srdačno, Vaš Retro tim.
Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in