Vožnja južnom Italijom, tačnije kroz pokrajinu Apuliju, vodi vas do grada koji izgleda kao da je sa druge planete, gde kuće podsećaju na one u kojima žive hobiti. Alberobello je neobičan i slikovit gradić smešten na dva brda u južnoj Italiji, 45 kilometara južno od Barija. U njemu se nalaze bajkovite kamene kućice iz 14. veka, raspoređene u dve gradske četvrti – Rione Monti i Aia Piccola. Bele krečnjačke strukture bez maltera, krovovi kupastog oblika i uzane kaldrmisane ulice čine Alberobello jedinstvenim mestom.
Pre oko 100 godina, ljudi su počeli da naseljavaju područje udaljeno oko 40 kilometara od lučkog grada Barija. Smatra se da su za karakterističan, kupolasti arhitektonski stil zaslužni Grci, koji su masovno naseljavali Italiju za vreme kolonizacije između 8. i 5. veka p.n.e. Grčke grobnice poznate kao tolosi imale su slične krovove, a reč tolos na grčkom označava kupolu. Neke građevine u Alberobellu datiraju još iz 14. veka, zbog čega ne čudi što je ovaj grad od 1996. godine pod zaštitom UNESCO-a. Danas se u Alberobellu nalazi oko 1.500 ovakvih kućica, čineći ga jedinstvenim mestom na svetu.
Tradicionalna mediteranska gradnja bez maltera, od suvog kamena, stara nekoliko hiljada godina, karakteristična je za regiju Apuliju. Zidovi kuća su bele boje, dok su krovovi kupolastog oblika, često ukrašeni šiljcima (pinnacoli) na vrhovima. Šiljci variraju po obliku i predstavljaju svojevrstan potpis graditelja. Na nekim krovovima belom bojom su oslikani simboli poput krsta ili zlog oka – neki su hrišćanski, a neki paganski. Očuvanje ovog kulturnog blaga zahtevalo je napor lokalnog stanovništva, jer su kuće 1910. godine proglašene zaštićenim građevinama, čime su zabranjene bilo kakve izmene. Lokalno stanovništvo moralo je prihvatiti stroge propise kako bi sačuvalo tradicionalni izgled svojih domova.
Nekada je Alberobello bio mesto u kojem su svi stanovnici morali živeti u trulijima. Feudalci su seljake-radnike naseljavali na ovo područje kako bi posekli šume i obrađivali zemlju. Da bi zaobišli zakon i izbegli plaćanje poreza, bilo im je važno da se Alberobello ne smatra naseljenim mestom. Zbog toga su sve do 1797. godine, kada je Alberobello dobio status grada, njegovi stanovnici živeli u kućama koje su se mogle brzo razmontirati u slučaju potrebe.
Danas se u nekim kućicama nalaze suvenirnice, muzeji i restorani. Neke se iznajmljuju kao apartmani, čak i sa bazenom u dvorištu, dok su druge, koje su i dalje naseljene, otvorene za posetioce koji žele da ih razgledaju iznutra.
Naziv Alberobello u prevodu znači „lepo drveće“. Prema legendi, na ovom mestu nekada se nalazila gusta hrastova šuma.
Kontaktirajte Nas!
Sajt www.retroravel.rs je informativan. Iako nastojimo da redovno ažuriramo informacije, moguće je da postoje odstupanja u trenutno važećim podacima. Molimo vas da proverite sve prikazane sadržaje lično u agenciji, telefonom ili putem e-maila.
Srdačno, Vaš Retro tim.
Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in